Zespół Szkół w Urszulinie

Dzień Wolontariatu

Utworzono dnia 21.12.2023

5 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy "Międzynarodowy Dzień Wolontariusza".

Wójt Gminy Urszulin pan Tomasz Antoniuk złożył podziękowania zasłużonym Wolontariuszom z terenu naszej Gminy:

▪️Szkolnego Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Urszulinie;

▪️Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Urszulinie;

▪️Samorządowi Uczniowskiemu;

▪️Harcerzom "Bagienne Żurawie";

▪️Szkolnego koła Caritas;

▪️Gminnego Ośrodka Kultury w Urszulinie;

▪️Przewodniczącemu społecznych komitetów pomocy pogorzelcom;

▪️Stowarzyszenia "Wereszczyński Gościniec";

▪️Wszystkim Jednostkom, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Urszulin;

▪️Najstarszemu Wolontariuszowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu pani Anna Paciorkowska wspomniała pokrótce najważniejsze akcje charytatywne w których ostatnimi czasy braliśmy udział.
To były między innymi: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” - akcja organizowana w naszej szkole od wielu lat przez panią Janinę Chibowską, w której udział brali właściwie wszyscy nauczyciele i uczniowie.
Następnie kiedy wprowadzono powszechną pomoc dzieciom, zmieniliśmy odbiorców i zorganizowaliśmy akcję  „Świąteczna Paczka dla Babci i Dziadka” – to była nasza szkolna inicjatywa, która z czasem zanikła, ponieważ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia wystarczającą pomoc naszym mieszkańcom.
Nasza Szkoła zaczęła angażować się w „Szlachetną Paczkę” skierowaną do bardzo wąskiej grupy odbiorców, najczęściej pokrzywdzonej zdarzeniami losowymi.
Kiedy dzieci z naszej gminy potrzebowały specjalistycznej pomocy, operacji lub protez, również na szeroką skalę organizowaliśmy zbiórki pieniędzy na ten cel.
W tym roku już drugi raz braliśmy udział w akcji Onko Mikołaj czyli wspiercia dzieci i rodziców dzieci chorych na nowotwory.
Dodatkowo każdego roku organizowane są w naszej szkole zbiórki karmy dla okolicznych schronisk dla zwierząt. Każda szkolna organizacja prowadzi szereg własnych akcji charytatywnych, które zostały pokazane uczestnikom spotkania w formie prezentacji.
Opiekun SKW wspomniała również o nauczycielach – emerytach którzy kiedyś prowadzili akcje charytatywne na terenie naszej gminy. Przede wszystkim pani Ela Różycka, pani Basia Martysiuk i pani Janina Adamska, które   „zasiały ziarno”  naszych obecnie funkcjonujących szkolnych organizacji charytatywnych.
SKW oprócz akcji związanych z pomocą materialną, organizuje lokalne akcje porządkowe na terenie naszej gminy. Wolontariusze sprzątają rowy melioracyjne, brzegi jezior i inne miejsca,  do których rzadziej docierają gminne służby porządkowe. Wiosną sprzątali jeziora, jesienią porządkowali stare cmentarze. Ostatnia akcja SKW to sprzedaż aniołków, które zostały przekazane po ubiegłorocznym konkursie przez panią Nikodemę Misztalską – organizatorkę. Uczniowie pod opieką pani Anny Paciorkowskiej sprzedali Aniołki na targowisku gminnym, a zebrana kwota 1100 zł. została przekazana na Hospicjum we Włodawie.
Prowadząca zapowiedziała powrót do akcji „Komórkomania” – polegającej na zbieraniu chętnych, potencjalnych dawców szpiku kostnego, którą przed wybuchem pandemii organizowaliśmy w naszej szkole trzykrotnie. W ciągu tych trzech akcji zarejestrowaliśmy ponad 100 potencjalnych dawców.
W całej Polsce jest zarejestrowanych ponad 2 mln dawców, a prawdopodobieństwo znalezienia swojego bliźniaka genetycznego, który będzie mógł oddać krew osobie chorej na nowotwór krwi jest 1 do 20 000.
Do akcji wrócimy  wiosną 2024r.

Na zakończenie Dyrektor Sylwester  Adamski złożył Wolontariuszom życzenia samych wspaniałych chwil, satysfakcji z pracy, mnóstwa nowych pomysłów i zapału do dalszego działania !!!

Zdjęcia wykonano i obrobiono sprzętem zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Zdjęcia z apelu z okazji Dnia Wolontariatu

Utworzono dnia 21.12.2023, 11:53